Glenville State College Honor Lists for Spring 2019 Announced
Mon Jun 10, 2019
Heflin Administration Building at Glenville State College

FOR IMMEDIATE RELEASE: June 10, 2019

For More Information:
Public Relations Department
Glenville State College
(304) 462-4115

GLENVILLE, WV – The names of students who attained the Glenville State College President’s and Provost’s Honor Lists for the Spring 2019 semester have been announced.

President's Honor List

To be named to the President’s Honor List, a student must have a 4.0 grade point average on a minimum of 12 semester hours.

The students making the President’s Honor List are listed as follows according to their county of residence:

Barbour County: Megan B. Wilfong

Braxton County: Lucas T. Bonnett, Julia L. Foster, Raven M. Friend, Bethany J. Hoover, Drew A. Keplinger, Brittany D. Louk, Garrett P. Perkins, Jessica A. Smarr, Jacob A. Stout, McKenze H. Yanero

Cabell County: Taylor N. Brumfield

Calhoun County: MacKenzie L. Ammerman, Taylor S. Garrett, Jacob A. Petry, Laura A. Webb, Holly L. Wilson, Carissa L. Yoak

Clay County: Jessica M. Beckett, Kaitlyn O. Coleman

Fayette County: Trevor D. Wood

Gilmer County: Preston M. Allison, Jacob A. Arden, Chandler B. Ferguson, Evan J. Jedamski, Jaylin K. Johnson, Brittani L. Kosan, Dalton A. Law, B. Tyler Moore, Trevor D. Wright

Grant County: Larissa A. Henry

Greenbrier County: Asa M. Dick, Adam L. Osborne

Jackson County: Sarah H. Brunty, Courtney N. Lanham, Haylie M. Reynolds

Jefferson County: Karra A. Smith

Kanawha County: Victoria J. Porterfield, Jeri D. Potter, Bethany N. Spelock

Mercer County: Anna M. Lusk

Monongalia County: Patricia O. Fahey

Nicholas County: Danielle L. Bartlett, Marlyn S. Donelson, Dalton J. McGeeney, Kristen B. Murphy

Pocahontas County: Cora G. Hedrick, Matthew J. Rao

Putnam County: Joshua L. Brennan

Raleigh County: Andrue J. Hughart, Michael A. Layne, Jr., Matthew T. Welch

Roane County: Emily A. Salisbury

Webster County: Bryce M. McCourt

Wood County: Kelly J. Trippett

Out-Of-State: Victoria H. Lewis (AL), Matthew A. Zachary (CO), Shiann S. Perry (NC), Chere Y. Davis (VA), Jessica A. Williams (VA), John B. Jeans (VA), Emily A. Ward (WI)

 

Provost's Honor List

To be named to the GSC Provost’s Honor List, a student must have a minimum 3.5 grade point average on a minimum of 12 semester hours.

The students making the Vice President’s Honor List are listed as follows according to their county of residence:

Barbour County: Shania D. Pennington

Berkeley County: Morgan E. Golden

Boone County: Ally K. Brown

Braxton County: Seth I. Arnold, Max J. Brady, Leslee R. Coffman, Kathryn L. Dean, Kendra K. Houghton, Taylor C. Johnson, Lexi N. Pletcher, Forrest A. Taylor, Andrea B. Vidal, Chloe M. Walker, Baylea E. Woodward

Calhoun County: Erica N. Jones, Mary R. Stoops

Clay County: Jacob M. Bullard, Anna F. Childers, Samantha N. Hicks, Katie D. Nutter, Seth M. Stover

Doddridge County: Dennis M. Bowling, Jr., Clayton S. Lagasse, Joshua M. Pitcock, Alexis B. Shonk

Fayette County: Ashley M. Fridley, Fairan R. Gill, Matthew H. Hackworth

Gilmer County: Jenna M. Arden, Madisyn A. Furr, Dravin M. Gibson, Wyatt A. Helmick, Emilie J. Jedamski, Janeeva J. Jenkins, Samantha R. Lamb, Kayla J. Montgomery, Adam H. Moore, Hannah M. Moore, Erin N. Ramsey, Curtis N. Sleeth, Kerri C. Swiger, Emily D. Turner, Lexsey A. Wagner, Halee N. Wildman

Greenbrier County: Caleb S. Bennett, Emily A. Kemper

Hardy County: Shannon R. Hahn

Harrison County: Myrtle M. Copen, Dakota R. Dotson, Nikki R. English, Abby S. McCarty, Lisa M. Runyan

Jackson County: Michael B. Bennett, Alexandra M. Dean, Larissa L. Hayman, Evan D. Merical, Logan M. Saho

Jefferson County: Taylor L. Corey, Jasmine N. Tarman

Kanawha County: Allison L. Eary, Kayla B. Letart, Jacob T. Lutsy, Joseph T. Lutsy, Jacob C. McLaughlin, Jarred A. Simpkins, Faith V. Woods

Lewis County: Daniel C. Conrad, Kaitlin L. Corbitt, Adam M. Cutlip, Sara C. Sellers, Jenna M. Sprouse

Logan County: Deanna P. Fields, Thomas L. Gilco, Jordan A. Oney

Marion County: Morgan P. Hardesty

Monongalia County: Raeann A. Sickles

Monroe County: Hanna F. Clarkson

Morgan County: Morgan E. Smailes

Nicholas County: Jacob D. Amick, Ceirra D. Blankenship, Tabitha L. Cochrum, Stephanie L. Flanagan, Nicole C. Hall, Makayla J. Hanshaw, Brooke A. Spencer, Mason A. Thomas, Samuel P. Whitlock, William C. Womack

Pendleton County: Chase M. Simmons

Pleasants County: Jessy D. Moore

Pocahontas County: Nancy C. Turner

Preston County: Josiah D. Nuse

Putnam County: Aimee N. Asbury, Virginia A. Clutter, Tori L. Ward

Raleigh County: Erica P. Taylor

Randolph County: Quincy A. Band

Roane County: Haley K. Cottrill, Brianna N. Deel, Sabrina R. Gonzalez, Kayla D. Hall

Summers County: Joshua D. Smith

Tyler County: Eli J. Henthorn

Upshur County: James B. Carson, Autumn R. Knight, John E. O’Hara, IV, Mahala D. Oldaker, 

Webster County: Jenna A. Cogar

Wetzel County: Samuel B. King

Wirt County: Jennie M. Burroughs, Kristina L. Lowe, Kia N. Sleesman

Wood County: Hannah M. Dennis

Wyoming County: Hunter S. Simmons

Out-Of-State: Alyssa M. Banks (DE), Jamie L. Whitt (GA), Stormie L. Alverson (KY), Ethan C. Carr (KY), Julia E. Lesko (MD), Jann D. Guerrero, Jr., (MD), Tatah S. Njoka (MD), Taychaun M. Hubbard (MD), Paranda S. Uber (MD), Madison M. Gargus (MI), Jessica D. Digennaro (NY), Marshawn L. Kelley (OH), Brian N. Chaney, (OH), Isaiah R. Sattelmaier (OH), Thomas H. Phegley (TN), Jaylen K. McNair (VA), Nicole T. Hansen (WA)
 

Share article on: