Glenville State Students Named to Honor Rolls for Fall 2018 Semester
Sun Jan 27, 2019
Honor Roll Students

FOR IMMEDIATE RELEASE: January 25, 2019

For More Information:
Public Relations Department
Glenville State College
(304) 462-4115

GLENVILLE, WV – The names of students who attained the Glenville State College President’s and Provost’s Honor Lists for the Fall 2018 semester have been announced.

To be named to the President’s Honor List, a student must have a 4.0 grade point average on a minimum of 12 semester hours.

The students making the President’s Honor List are listed as follows according to their county of residence:

BARBOUR COUNTY: Shania Pennington

BERKELEY COUNTY: Morgan Golden, Desiree Payne

BRAXTON COUNTY: Lucas Bonnett, Dylan Crosby, Kathryn Dean, Allison James, Taylor Johnson, Drew Keplinger, Garrett Perkins, Christie Skidmore, Jacob Stout, McKenze Yanero

CALHOUN COUNTY: MacKenzie Ammerman, Jacob Petry, Laura Webb, Lucas Wilson

CLAY COUNTY: Jessica Beckett

FAYETTE COUNTY: Breanna Bennett, Ashley Fridley, Matthew Hackworth, Clayton Swisher

GILMER COUNTY: Preston Allison, Jacob Arden, Katelyn Benson, Chandler Ferguson, Lauren Hardman, Evan Jedamski, Janeeva Jenkins, Dalton Law, Brian Moore, Wesley Self

GREENBRIER COUNTY: Sarah Brunty, Asa Dick, Adam Osborne 

HARRISON COUNTY: Hannah Mick

JACKSON COUNTY: Hannah Gandee

JEFFERSON COUNTY: Karra Smith, Jasmine Tarman

LEWIS COUNTY: Haley Biller, Daniel Conrad

MONONGALIA COUNTY: Patricia Fahey  

NICHOLAS COUNTY: Jacob Amick, Danielle Bartlett, Taylor Cool, William Lyons, Elizabeth Messer, Heather Shifflett, Alyssa Woods

POCAHONTAS COUNTY: Cora Hedrick, Matthew Rao

PUTNAM COUNTY: Joshua Brennan

RALEIGH COUNTY: Erica Taylor, Matthew Welch

RANDOLPH COUNTY: Kathlyne Simmons, Christopher Wyche, Emma Yokum

RITCHIE COUNTY: Brianna Ratliff

ROANE COUNTY: Emily Salisbury

WEBSTER COUNTY: Bryce McCourt

WYOMING COUNTY: Kaci Mullins

OUT-OF-STATE:  Victoria Lewis (AL), Jacqueline Deary (CT), Julia Lindberg (CT), Allison Parski (MI), Jenae Shar (OH), Carrington Anderson (VA), Chere Davis (VA), Kimberly Ellis (VA), Jessica Williams (VA), Nicole Hansen (WA)


To be named to the GSC Provost’s Honor List, a student must have a minimum 3.5 grade point average on a minimum of 12 semester hours.

The students making the Vice President’s Honor List are listed as follows according to their county of residence:

BARBOUR COUNTY: Jezaray Clark-Casto

BERKELEY COUNTY: Alexander Miller, Christina Tasker, Colby Werry

BOONE COUNTY: Ally Brown, Cameron Loftus

BRAXTON COUNTY: Leslee Coffman, Jessica Ellis, Bryan Foster Jr., Sean Hawkins, David Lee, Heather Moore, Savannah Payne, Lexi Pletcher, Forrest Taylor, Andrew Tefft, Chloe Walker

CABEL COUNTY: Taylor Brumfield, Cole Runion

CALHOUN COUNTY: Christopher Cunningham, Taylor Garrett, Brianna Marks, Jonathan Taylor

CLAY COUNTY:  Kaitlyn Coleman, Seth Stover, Sydnee Vance

DODDRIDGE COUNTY: Dennis Bowling Jr., Joshua Pitcock, Alexis Shonk

FAYETTE COUNTY: Tristan Coots, Steven Mitchell, Travis Myers, Mackenzie Shuff, Thomas Underwood III, Trevor Wood

GILMER COUNTY: Mary Ann Escarda, Thomas Gilco, Wyatt Helmick, Emilie Jedamski, Jaylin Johnson, Brittani Kosan, Matthew Montgomery, Adam Moore, Courtney Moore, Hannah Moore, Kitric Moore, Jacob Persinger, Maggie Roberts, Hayley Summers, Kerri Swiger, Lexsey Wagner, Halee Wildman, Trevor Wright

GRANT COUNTY: Larissa Henry

GREENBRIER COUNTY: Caleb Bennett, Emily Kemper

HAMPSHIRE COUNTY: Emily Landis

HARDY COUNTY: Shannon Hahn

HARRISON COUNTY: Dakota Dotson, Nikki English, Lia Runyan

JACKSON COUNTY:  Alexander Dean, Ryan Gregory, Josie Hayman, Larissa Hayman, Courtney Lanham, Evan Merical, Sapphire Parsons

JEFFERSON COUNTY: Taylor Corey

KANAWHA COUNTY: J. Austin Broussard, Allison Eary, Kayla Letart, Jacob Lutsy, Victoria Porterfield, Jeri Potter, Faith (Donze) Woods

LEWIS COUNTY: Adam Cutlip, Jennifer Eiler, Heather Paugh, Arikka Smith, Jenna Sprouse, Cody White

LOGAN COUNTY: Deanna Fields, Matthew Zachary

MARION COUNTY: Morgan Hardesty, Miranda Self

MERCER COUNTY: Anna Lusk, Brooke McCabe

MONONGALIA COUNTY: Raeann Sickles

MONROE COUNTY: Caitlin Reed

NICHOLAS COUNTY: Charles Baughman, Marlyn Donelson, Stephanie Flanagan, Larry Gwinn Jr., Nicole Hall, Steven Keiffer, Dalton McGeeney, Mark Sanson, Brooke Spencer, Mason Thomas

PLEASANTS COUNTY: Jessy Moore

POCAHONTAS COUNTY: Nancy Turner

PRESTON COUNTY: Josiah Nuse

PUTNAM COUNTY: Shawn Arthur, Aimee Asbury

RALEIGH COUNTY: Charles Edward, W. Tristan Harper, Andrue Hughart, Michael Layne Jr., 

RANDOLPH COUNTY: Quincy Band, Daniel Crawford, Kayla Palmer, Scott Wentz

RITCHIE COUNTY: Valerie Ogle

ROANE COUNTY: Haden Coon, Haley Cottrill, Derek Randolph, Mary Stoops, James Williams

UPSHUR COUNTY: Casey Orsburn

WEBSTER COUNTY: Jenna Cogar, Dezarae Detamore, Valerie Rule

WETZEL COUNTY: Rachal Wetzel

WIRT COUNTY: Jennie Burroughs

WOOD COUNTY: Hannah Lambert, Kelly Trippett

WYOMING COUNTY: Sarah Day

OUT-OF-STATE: Sarah DiSpaltro (CA), James Boswell (CO), Zachery Bacon (FL), Dwyron Gillard II (FL), Holly Tucker (FL), Jamie Whitt (GA), Stormie Alverson (KY), Amanda Thies (KY), Taychaun Hubbard (MD), Tatah Njoka (MD), Janele Price (MD), Taylor Skidmore (MD), Paranda Uber (MD), Jessica Digennaro (NY), Phillip Bledsoe II (OH), Jarret McCarley (OH), Catherine Pelfrey (OH), Isiah Sattelmaier (OH), Cheyenna Henderson (PA), Zakiyah Winfield (PA), Jake Hensell (VA), Garrett Porterfield (VA), Ibrahim Ghanem (Kuwait), Ai Miyazaki (Japan)

Share article on: